Xiaomi Redmi 13C Price in Pakistan
Xiaomi Redmi 13C
Rs. 29,400
OutOfStock
Xiaomi Redmi 13C Price & Specifications
| Release Date | 10-11-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm |
| Phone Weight | 192 g |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | MediaTek Helio G85 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Xiaomi Redmi 13C price in Pakistan is 29,400 PKR. Xiaomi Redmi 13C is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Redmi 13C launched with impressive color options midnight_black,navy_blue,glacier_white,clover_green. Xiaomi Redmi 13C phone weighs only 192 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Redmi 13C is set up with a 50 MP + 2 MP + 0.08 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G85 and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of Xiaomi Redmi 13C. The Display of Xiaomi Redmi 13C supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.74 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.74 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Redmi 13C price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi 13C Availability
| Expected Price: | Rs. 29,400 |
| Release Date: | November 10, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Xiaomi Redmi 13C Price and Specs
| Xiaomi Redmi 13C 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 29,400 |
| Xiaomi Redmi 13C 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 27,899 |